The Departed
December 3, 2006, 9:02 pm
Filed under: Güncel

infernal affairs

Orijinal adı Mou gaan dou(2002) olan , çin’i sallayan ve kendine hatırı sayılır bir seyirci kitlesi edinen infernal affairs‘in yeniden çevrimi (remake) olan the departed‘ın altına imza atan yönetmen, 64’lük italyan delikanlısı martin scorsese‘dan başkası değil.ünlü yönetmenin kendini yeniden bulmaya çalıştığı yapım olarak nitelendirilen filmin oyuncu kadrosu oldukça sağlam.Leonardo DiCaprio, Matt Damon,Mark Wahlberg ve Jack Nicholson gibi isimleri buluşturan yapım 24/11/06 tarihinde yani geçtiğimiz cuma ülkemizde gösterime girdi. suç dünyası ve polis teşkilatı arasındaki köstebek ağlarına dikkatleri çeken yapımı şu sinemalarda izleyebilirsiniz.
büyük ustanın sanatını konuşturduğu the departed (köstebek) belkide bu sefer oscar ödülünü getirir kendisine.
lafı fazla uzatmadan gidin görün derim bu yıldızlar geçidini ve eşsiz sanat eserini.
ama sinemaya gitmeden önce şuradan filmin senaryosuna göz atın,buradan fragmanlarını seyredin ve oradan sinekritiğini okuyun.
herkese iyi seyirler..!

HIT    ME!!

Advertisements

1 Comment so far
Leave a comment

Efendim MArtin Scorsese diyince 70 yılların sonunda The Taxi Driver 80 lerde The Color of Money 90 larda Cape Fear 2000 lerde The Aviator gibi köşe taşı filmler aklıma geldi spontone olarak. Leonardo di Caprioyu (ki 2008 de Scorsesenin en büyük eserlerinden biri olacak ve yine leonardoyu başrol yapacağı The Rise of Theodore Roosevelt”) ve Robert De Niroyu, Scorsesenin filmlerinde pek bir görmekteyiz ve bu isimler gibi nicelerini sinema izleyicisine tanıtmıştır. Ancak bu filmin (“köstebek”) özellikle son dönem filmlerde maça ilk beş baş rol oyuncularını çıkartıp başlama özelliği dışında çok farklı bir yönü yok. Özellikle 90 larda Richar Gere Andy Garcialı Internal Affairs ve niceleri gibi bir çok filmin benzer senaryosunu görüyoruz. Beklentimiz Di Caprionun, Wahlbergin, Damon’un olgun oyunculuk temalarına Jack Nichol’son ve Martin Sheen’in rehbelik etmesiydi. Filmden önce Bu beklenti kısmen gerçekleşmiş. Skorsese Wahlbergi serbest bırakmış ve gizli forver rolünü ona vermiş film sonunu söylemiycem ama wahlberge izlerken dikkat edin. Köstebek kavramını kurt oyuncu Jack Nicholson’nun, Di caprio ve Damonla olan organik bağlantısıyla betimleyen skorsese kanımca filmin ilk yarısında seyirciyi kurguyu anlamaya yöneltirken aksiyon sahnelerini perdelemesiyle biraz etkisiz kalmış. Nokta köstebek davranışları Damon’ın cebinden mesaj çekmesi tuşları kullanımı, gizli reklamlar oldukça profesyonel. Tabi yorum öznelliği olan bir konu. Bence Scorsese filme etkisini son 15 dakikada yapıyor ve öngörülen tüm film sonu senaryolarını çürütüyor.

Comment by Eren Kesim
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: