Rorschach: Mürekkep lekesi testi
November 2, 2006, 7:45 pm
Filed under: Biliyormuydun?

\Tuttum

Hermann Rorschach daha önce denenmemiş bir psikolojik test uyguladı 1910’lu yıllarda. testin isim babası oldu ve test Rorschach testi olarak anıldı. bu testin yapılış şekli; katlanmış kağıt arasında kalan mürekkep lekelerinin yorumlanması. kendisine bu test uygulanan kişinin yorumlarına göre kişinin psikolojik sağlığı analiz ediliyor. mürekkep lekelerinin herhangi bir şekli yok, yani kalıp cevaplar vermek gerekmiyor bu teste. kişi kendi içsel dinamiklerine göre mürekkep desenlerini inceliyor ve cevaplıyor. eğer kişi “burada bir katil var, minik bir kızı kovalıyor” şeklinde olumsuzluk içeren yorumlar yaparsa o kişinin şiddete yatkınlığı, “bu resimde mutlu bir aile var, çocuklar salıncakta sallanıyorlar” şeklinde olumlu içerikliyse o kişinin sorunsuz olduğu sonucuna ulaşılıyor. tabi ki her psikolojik testte olduğu gibi bu testte %100 gerçeklik içermiyor. bu test psikolojik testler arasında en az güvenilir olan testlerden biri ama yine de uygulanış bakımından en ilginç testlerden biri olma özelliğini koruyor.

HIT    ME!!

Spacer

Advertisements

4 Comments so far
Leave a comment

:)) Ortadaki lekede bence bir kurt var. Sol üstteki ceylan. Sağ üstteki buharlı lokomotif gibi geldi bana. Sol altta iç organlarımızı tanıyalım amaçlı kullanılan maketlerden var. En son sağ alttaki lekede de ben kıskaçlı bir yengeç görüyorum. Ne olcak şimdi?

Comment by dilek

dilek bence sen tam psikolokluksun…

Comment by caner

Bilemiyorum ama herhangi bir şiddet yatkınlığı olmadığına göre sorun olmasa gerek 🙂

Comment by bora

Rorschach testinden bu sitede bahsetmek çok hoş ama bu değerli testin son derece yanlış tanıtılması tehlikeli. Klinikte çok güvenilir bir test olan Rorschach testinde istediğiniz kadar cevaplarınızı kontrol edin “orada bir melek görüyorum” gibi şeyler söyleyin sonuçta kişilik patolojinizi o kartlara yansıtacaksınızdır. Ayrıca bu kadar anlatıldığı kadar çabuk yorumlanan bir test değildir. En az 1 saat cevapları Psikanaliz’deki anlamlarına göre kodlar sonra da yorumlarsınız (Tabi çok iyi Psikanaliz bilginizin de olmosı gerekir). 2 sene temel eğitimini aldıktan sonra bile hala bu testi çok iyi biliyorum diyemiyorum. Bu yazının amacı bir eleştiri, kınama değildir bilakis testin yanlış tanıtılmasını önlemektir.Selamlar

Comment by climt
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: