Cumhuriyetimiz 83. yaşında
October 29, 2006, 6:31 am
Filed under: Güncel

 

 

 

Cumhuriyet terimi latince kokeni res publica kelimesinden gelmekte olup, anlami insana ait,insansi demektir. Cumhuriyet kavramsal olarak demokrasiyle ozdeslestirilmistir. Demokrasi eski yunancada demos (halk) kratos (yonetim) kelimelerinden turemistir ve halkin yonetimi anlamina gelmektedir. Kisacasi devleti yönetme gücünün halkın kontrolünde olduğu siyasi rejimdir. Cumhuriyetlerde halk, egemenliğini belli süreler için seçtiği vekiller aracılığıyla kullanır.

Demokrasiyi benimsemiş siyasi rejimlerdeki cumhuriyetlerde özgürlüklerin kullanılma alanları, demokrasinin kuralları ile sınırlandırılmıştır. Demokratik sistem ile idare edilen cumhuriyetlerde hiç kimsenin sınırsız hak ve hukuku yoktur. Sınırsız hak ve hukukun olduğu rejimlere de demokrasi veya cumhuriyet denemez. Çünkü demokrasilerde ve demokratik cumhuriyetlerde kişilerin ve dolayısıyla toplumların özgürlükleri hukuk yolu ile güvence altına alındığı gibi, buların sınırları da adaletin kalemi ile çizilmiştir.

Atatürk, kurmuş olduğu genç Türk Devletinin yapısını 29 Ekim 1923 tarihinde cumhuriyetin temelleri üzerine oturturken, bunun gereği olan demokrasiyi öngörüyordu. Bilgisiz ve bilinçsiz bir halk topluluğunun ulus olma hakkına sahip olamayacağını vurguluyordu. Bu çerçevede “Cumhuriyet toplumu ümmetten ulus, bireyi kuldan yurttaş konumuna yükselten bir aydınlanma devrimidir”. Laik demokratik hukuk devletinin temelini oluşturan Cumhuriyetimizin 83. yıldönümünü kutlamanın gururu ve heyecanını taşıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve şehitlerimizi şükranla anıyor Ulusumuzun Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum.

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: