cem yılmaz ve hokkabaz
October 20, 2006, 8:25 pm
Filed under: Biliyormuydun?

\

Cem yılmaz , Boğaziçi Üniversitesi Turizm ve Otelcilik bölümünde okurken Leman dergisinde karikatür çalışmalarına başladı.ardından stand-up gösterileri ile modern çağın meddahı olmaya soyundu.ilk gösterisini ağustos 2005’te Leman Kültür‘de sahneledi.ve oldukça beğenildi.bu beğeni daha sonraları katlanarak büyüdü ve stand-up gösterileri Leman Kültür’e sığmayıp Beşiktaş Kültür Merkezi‘ne taştı.

beşiktaş kültür merkezi
beşiktaş kültür merkezi

aralık 1995 – 2001 tarihleri arasında BKM‘de 1200’den fazla gösteri sahnelemiş ve bunların büyük bir çoğunluğu kapalı gişe sahnelenmiştir.bu bakımdan kırılması güç bir rekorunda sahibidir.

leman
leman

stand-up gösterilerine devam ederken diğer taraftan Leman‘da çizmeye devam ediyordu.hatta Leman‘da yayınlanan karikatürlerini “Karikatürler” isimli bir çalışmada kitaplaştırdı.

cem yılmaz & karikatürler
cem yılmaz & karikatürler

BKM ve Leman‘daki çalışmalarının yanısıra reklam ve sinema dünyasındaki çalışmalarınıda arttıran cem yılmaz panasonic,telsim,mavi jeans,opet,vs… birçok çalışmaya imza attı.hatta “Panasonic” reklamlarının radyo spotlarıyla iki yıl üst üste Kristal Elma ödülüne layık görüldü.reklam dünyasındaki çalışmalarında kaydettiği başarılar ona “beyaz perde” yolunu açtı.
1998 yılında Mazhar Alanson ve Ceyda Düvenci ile Herşey Çok Güzel Olacak adlı komedi yapımda hem başrol oyuncusu hemde senarist olarak görev yaptı.yurtiçinde ve yurtdışında oldukça başarılı olan yapım cem yılmaz‘ın sinema dünyasındada iyi işler başaracağının sinyallerini veriyordu.
bu ilk çalışmada alınan olumlu sonuçlar onun sinema dünyasına daha fazla ısınmasını sağladı.
2000 yılında Yılmaz Erdoğan ve Ömer Faruk Sorak yönetiminde çekilen Vizontele adlı yapımda oyuncu olarak görev yaptı. artık sinema perdesine oldukça ısınan cem yılmaz 2004 yılında Ömer Faruk Sorak yönetmenliğinde çekilen G.O.R.A.‘da Senarist, Oyuncu: Arif/Kom. Logar/Erşan Kuneri/Kom. Kubar rollerinde yeteneğini beğenilerimize sundu.

G.O.R.A.
G.O.R.A.

G.O.R.A. yurtiçinde ve yurtdışında izlenme rekorları kırarak 4 milyon seyirci barajını aştı.ayrıca imdb‘de 7.4/10 kaydadeğer bir yer edindi.
büyük yankı uyandıran bu çalışmadan sonra Vizontele‘de birlikte çalıştığı Yılmaz Erdoğan ile 2005 yapımı Organize İşler‘de Müslüm Duralmaz rolünde karşımıza çıktı.

Organize İşler
Organize İşler

oyuncu ve/veya senarist olarak görev aldığı bu yapımlardan sonra 2006 yılında kendi filmini yazdı,yönetti(Ali Taner Baltacı ile birlikte) ve hatta kendi oynadı.komple cem yılmaz filmi diyebileceğimiz bu yapımın adı : Hokkabaz
filmin konusu kısaca şöyle:

İskender, kendisinin sihirbaz olduğunu iddia etse de, yakın arkadaşı Maradona haricinde hiç kimse bunu kabul etmez ve onun hokkabaz olduğunu söylerler. İskender’in babası Sait de, oğlunu hiç bir zaman takdir etmemiştir, çünkü o da oğlunun yaptığı işten gurur duymamaktadır. Mecburi nedenlerden ötürü, İstanbul’dan kaçarcasına turneye çıkmak zorunda kalan ikili, yanlarına Sait’i de almak zorunda kalırlar. Baba ve oğul, bu turne sayesinde biraz olsun yakınlaşsa da, yaşanacak birbirinden ilginç olaylar, herşeyin farklı bir seyirde gitmesine neden
olacaktır.
via:bp

20 ekim 2006 tarihinde sinemalarımıza konuk olacak olan hokkabaz‘da Mazhar Alanson ve Özlem Tekin dikkat çeken isimler.bu adresten filmin fragmanını izleyebilirsiniz ön hazırlık olması açısından.

Hokkabaz
Hokkabaz

Modern Çağımızın Meddahı olarak nitelendirebileceğimiz cem yılmaz‘ın kısa bir biyografisini içeren bu bildiriye son noktayı üstadın birkaç güzel espirisiyle koymak istiyorum:

  • Son gülen sen olacaksın. Çünkü geç anlıyorsun.
  • Çocuğun biri bir gün kafasını ıslatmadan yıkamaya başlamış. Annesi de “oğlum hiç saç ıslatılmadan şampuanlanır mı?” deyince çocuk: ama anne bu şampuanda kuru saçlar için yazıyor.
  • Oğlumun adını mafya koydum, artık ben de mafya babasıyım.
  • Size yapılmasını istemediğiniz şeyleri başkalarına yapın, çok zevkli.
    daha fazlası için .:

HIT    ME!!

Advertisements

1 Comment so far
Leave a comment

Hayatın içinden güzel bir film

Cem Yılmaz beyaz perdede olgunlaşma sürecinde oyunculuk performansını ön plana çıkarmaya çalışmış. GORA daki yoğun stand up espri bombardımanı sonucu diğer oyunucuların biraz arka planda kalması durumu burada yok. BKM oyuncularının oyuna detseği mükemmel. Her şey Çok güzel olacak filmindeki Selim NAşit Özcan’ rolü bu kez MAzhar Alanson’na verilmiş. Tema aynı. Ancak katı ebeveyn davranışlarının baba şefkati ile yumuşaması teması yine çok iyi vurgulanmış. Özlem Tekin’i eleştirmeye gerek yok. O her zaman olduğu gibi cool yapmacıktan uzak gerçek hayatta neyse o gibi rolünü icra etmiş. Sanki elinde senaryo olmadan doğaçlama yapmış gibi. Ömer Faruk Sorak’ın sınav filmi İle Cem Yılmazın Hokkabazı izleyiciye tatlı bir rekabet yaratcaklar. Filmde kopartıcı bir kaç sahne var çok iyi kurgulanan.
Cem Yılmazın kaybolan gelini ararken ailenin bayanlarına hipnoz yöntemi uygularken evet şimdi teyzeye yoğunlaşıyoruz sahnesine dikkat

Comment by Eren Kesim
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: