Anti depresanlar ve şiddet eğilimi
October 17, 2006, 9:33 pm
Filed under: Paylaşım

Tuttum 

Antidepresan facts/antidepresan gerçekleri adındaki bu siteyi tesadüfen bir haberin linkinde gördüm. beni çok şaşıtan ve daha önce duymadığım ilginç ve dehşet verici makalelere, araştırmalara rastladım.

fda‘nın ekim 2004 tarihli uyarısı, giriş cümlesinde geçen “çocuk ve ergenlerde antidepresan kullanımının intihar düşünce ve eğilimini artırdığı” söyleniyor. bunun için önlem olarak black box warning/kara kutu uyarısı yapılması söyleniyor. bu da yan etkiler arasında ölüm riski olduğu anlamına geliyor.
burada yine fda’nın ilaçların yan etkileri arasına intihar eğilimini artırdığının yazılmasıyla ilgili uyarısı var.


ssrilerle ilgili fda uyarılarının bilimsel artalanı olup olmadığını tartışan bir haber var. fda bilimsel verilere dayandığını iddia ediyor.

hukuk sorunları ile ilgili olarak özellikle paxil adlı ilacı kullananların şiddet eğiliminin iki kat arttığını yazmışlar.

burada da klinik ve suç dosyalarından yola çıkan çok detaylı bir araştırma var. deney sonuçları hemen her durumda şiddet ve saldırganlık eğiliminin arttığını gösteriyor. makalenin sonucunda şiddet ve saldırganlık eğiliminin artışının uluslarası araştırılması gerektiği ve psikiyatristlerin ilaçlarla ilgili araştırma yapmasının zorunlu olduğunu belirtiyor. örneklem seçerken çeşitliliğe özen göstermişler, 18 yaşında gece klubünde saldırganlık yapmışiskoçya’da yaşayan bir kız çocuğu, 33 yaşında 2 çocuklu cinayet işlemiş bir kadın, 60 yaş üstü cinayet işlemiş adamlar vb.

yan etki olarak intihar angle reich adından 16 yaşında bir kızın korkunç öyküsü.

umarım kimse kullanmak zorunda kalmaz.

Advertisements

2 Comments so far
Leave a comment

Antidepresanlar hakkında bildigim en yegane sey kullandigim zamanlarda dere otu yemis kecilere donusup bön bön dünyayi izlemis oldugumdu.Diger bir ilginc olayimda antidepresan kullanıp kücük tüple etrafı yakmakla tehdit eden arkadasimdi.Bunlar ilginc yan etkiler bence 🙂

Comment by Hiko

Aspirin dahi nadiren kullanan birisi olarak çok ilginç bilgiler bunlar. Diğer yandan ikinci olayın özendirici bir içeriği var gibi geldi bana..,

Comment by bora
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: