Sağ El Kuralı
October 10, 2006, 10:25 am
Filed under: Biliyormuydun?

Tuttum 

\

Sağ el kuralı esas olarak, elektirikte manyetik alanın yönünü bulmak için kullanılır. Bense evde vidaların, somunların ne yöne sıkılıp gevşetileceği, vanaların ne yöne açıp kapanacağını kestiremediğim zamanlarda kullanıyorum.

Şöyle tarif edeyim:
Vida ya da vanayı ne tarafa hareket ettirmek istiyorsanız, sağ elinizi avuç içi o yönü gösterecek şekilde tutun. Bu durumdayken başparmağınız vida ya da vanayı ne yöne çevirmeniz gerektiğini gösterecektir.

“Ne tarafa hareket ettirmek” sözü çok anlaşılır olmadıysa şöyle açabilirim: Normal duran bir vanayı açmak isterseniz vanayı yukarı hareket ettirmeniz gerekir, kapatmak isterseniz aşağıya hareket ettirmeniz gerekir. Vanayı açmak için avcunuz havaya bakacak şekilde elinizi tuttuğunuzda, başparmağınız saatin ters yönünü gösterir. Başaşağı duran bir vidayı -mesela tavana monte durumdayken- gevşetmek isterseniz, avcunuz yere bakacak şekilde elinizi tuttuğunuzda ise başparmağınız saat yönünü gösterecektir.

Bu yöntem sıkışmış musluk veya burgu kapaklı şişe gibi objelerle boğuşurken kafam karıştığında epey işime yarıyor, siz de deneyin…

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: