Kağıt uçakla rekor
October 10, 2006, 9:59 pm
Filed under: Paylaşım

Tuttum Ken Blackburn

Sıkıcı derslerde vakit geçirmek için yaptığımız kağıt uçaklar, birileri için hayat boyu üzerinde çalışılan bir uğraş, hobinin de ötesinde bir geçim kaynağı. Guinness Rekorlar Kitabı’nda kağıt uçaklarla ilgili bir bölüm bile var. Guinness’in belirlediği kurallar dahilinde en uzağa uçan, en uzun süre uçan ve kanat genişliği en fazla olan uçakları yapmak için uğraşan bir sürü insan var. Bununla birlikte, söz konusu rekorlar yıllardır değişmiyor.

En uzağa uçan kağıt uçak, 21/05/85’de Tony Fletch tarafından yapılmış ve 58,82 m uçmuş. En uzun süre havada kalan uçak ise 08/10/98’de Ken Blackburn‘ün yaptığı, kapalı bir salonda 27,6 sn süzülen uçak olmuş. Kanat genişliği en geniş olan uçağı, Hollanda’lı bir grup havacılık mühendisliği öğrencisi 16/05/95’te yapmışlar. 3 metre yüksekliğindeki bir platformdan tek bir kişi tarafından atılan 12,22 metre genişliğindeki uçak, 34,8 metre uçtuktan sonra bir duvara çarparak durmuş.

Ken Blackburn, rekoru kırdığı zamandan beri kağıt uçak dünyasının en tanınmış ismi olmaya devam ediyor. İki kitabı ve sitesinde, kağıt uçakların aerodinamiği ile ilgili oldukça kapsamlı bir yazı var. Bununla birlikte, rekoru kırarken kullandığı uçağın tasarımı beklenmeyecek derecede basit. Kitabında yayımladığı için internette yapımıyla ilgili her hangi bir model yok. Uçak, a4 kağıdın ortasına kadar 1 cm kalınlığında katlar halinde katlanması ve kanat uçlarının yukarıya kaldırılmasından ibaret. Yukarıdaki resimden de, uçağın ne kadar abartısız bir model olduğu görülüyor.

\

Aşağıda, bir çok özgün modelin diyagramlarını bulabileceğiniz siteler var.paperairplanes.co.uk
bestpaperairplanes.com
Iowe-tech.com
mcshane.org
josephpalmer.com
paperplaneideas
jline Paper Airplanes
papierflieger.net (Site Almanca ama diyagramları anlamak için Almanca bilmeniz şart değil.)
Paper Plane Museum (Bazıları çok saçma olsa da yaklaşık 2700 model var)

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: