IPod Nano
October 8, 2006, 8:32 pm
Filed under: Öylesine

Açıkcası “Toys for Boys” espirisi sanırım her geçen gün benim için daha da geçerli hale gelmekte… tasarım harikası ve ileri teknolojisi olan cihazlar sözkonusu olunca ister istemez el atmak gerekiyor.

iPod, Apple firması tarafından çıkartılan bir sabit disk tabanlı mp3 çalardır. iPod, piyasaya sürüldüğünde yepyeni bir tasarım harikası olan ClickWheel (tıkla-teker) ile kullanımda bir çığır açıyordu. Kullanıcı parmağını ClickWheel üzerinde gezdirdikçe menüler arasında geziyor, sesi ayarlayabiliyor, şarkıyı ileri geri sarıp MP3 teknolojisindeki 5 yıldız üzerinden yapılan değerlendirmeleri düzenleyebiliyordu.

Tabi ki iPod nano’nun bu başarısı sadece ClickWheel’a bağlı değildi. 4gb gibi bir boyutta saklama kapasitesi onun rakipleri arasından kolayca sıyrılmasına yardımcı olan bir başka özelliğiydi. 4 gb ile yaklaşık olarak 1500 adet ortalama bir mp3 dosyası barındırabiliyor, bunun yanında taşınabilir disk özelliği ile kullanıcıların büyük kapasiteli bir diske sahip olmalarına imkan veriyordu. Bu kadar büyük kapasitesine rağmen olabildiğince küçük boyutları onu alanında en aranan cihaz haline getirdi.

İçerdiği donanımsal özellikler sayesiden Linux kurmanız da mümkün. Ipod’lar için tasarlanmış IpodLinux ile kullanım sınırlarını zorlamak ve video izlemeniz dahi çok kolay. Tek sorun herhangi bir sıkıştırma formatının desteklenmiyor olması. Yani ortalama 1saatlik bir video görüntüsü için 3gb alan gerekiyor ve tabii ki altyazı olanağınız da yok… şimdilik..

Donanımına yakında bakmak istersek:

CPU Portal Player PP5021C-TDF
Audio Wolfson Microelectronics WM8975G (DAC)
RAM SEC 534 BG75 K4M56163PG – Samsung 4M x 16Bit x 4 Banks Mobile SDRAM
Display Renesas HD66789R (http://www.rockbox.org/twiki/pub/Main/DataSheets/e789r_101.pdf) compatible LCD Controller16 bit color 176×132 1.5″ LCD (three manufacturers Optrex, Sharp Electronics, and Toshiba-Matsushìta; edge markings: 4BN8-116, 045JKHN7, NWP74 MA50A111)
 
 

Daha detaylı bilgi için BURAYA acaba satılıyor mu sorusunun cevabına ulaşmak için de BURAYA

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: