Zencefil dedikleri
September 24, 2006, 11:58 pm
Filed under: Paylaşım

Tuttum zencefil

Zencefil bir baharatlı bir kök. acı, bildiğimiz biber acısından farkı ise yakıcı olmaması. antik zamanlardan bu yana asya mutfağında kullanılıyor. aynı zamanda tedavi edici özellikleri var, artirit, migren, boğaz ağrısına iyi geliyor.

tarifler için buraya bakılabilir. marmelat sezgilerim yanıltmıyorsa muhtşem bişi olsa gerek. pancake, zencefilli ıspanak dikkatimi çekenler. kurabiyede de çok iyi olur ama bu tarif nasıldır emin değilim.

yemeklerden ayrıca kendi başına çayı yapılıp içilebilir, 1 cm civarında kesip sıcak su içinde -6 dk bekleyince leziz acı bir çay elde edilir. bu çaya tarçın, karanfil de eklenebilir.

bundan ayrıca bildiğimiz sıcak çayın demlenmesi sırasında çaya eklenmesi halinde bildiğimiz çay egzotik bir içeceğe dönüşebilir.

ciğerlerde biriken balgamların atılmasında özellikle etkilidir. sabahları meye suyu ile alınmasının çok yararını gördüm.

içecek olarak ise benim favorim sabahları, taze elma suyu içine taze sıkılmış zencefil (katı meyve sıkacağında), 3 cm kadar yeterli, dah fazlası çok acı olabilir. bu karışım alınıp blendera atılıp birkaç çilek ve birazcık bal da eklendiğinde süper olur.

son zamanlarda özellikle dikkatimi çeken banyoda kullanımı. zencefilli banyonun olukça yararlı olduğu söyleniyor. Anormal şekilde terletiyor. bu suyun içinde 20 dk bekledikten sonra 1 saat kadar dışarıda bekleniyor, bu sırada da terleme genelde devam ediyor. sonra da duş alınıyor. kalp ve diyabet rahatsızlığı olanlar bu pek önerilmiyor….

içeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: