Pirinç Terasları (Ejderomurgası)
September 21, 2006, 6:01 am
Filed under: Biliyormuydun?

\Tuttum

Teraslama nedir hepimiz hayat bilgisi derslerimizden biliyoruz.

“Tarıma elverişli olmayan yamaçlarda erozyonu önlemek için kat kat teraslama yapılır”

Hepimizin şuncacık kafalarının içinde farklı canlanan bu “teraslama” hadisesi, arada şehirlerarası yolculuklar yapanlarımız, teraslamanın gerçekten yapıldığı bölgelerde yaşayanlarımız ve ansiklopedi karıştıranlarımız hariç hepimiz için çok kısa sürede unutulacak, belki de yıllarca tekrar yüzeye çıkmayacak bir gizem unsuru olmuştu.

sonra internet geldi, hepimiz her şeyi görür bilir olduk, ben şahsen terasların ne olduklarını sık şehirlerarası yolculuk yapan bir çocuk iken istanbul-çanakkale yolunun üstünde yol kenarı tepelerin üstündeki derme çatma terasları görerek öğrenmiştim.

“Nasıl olsa biliyorum” diyerek tekrar araştırma ihtiyacını zerre hissetmediğim teraslama ile bir sonraki karşılaşmam, İnka’ların son saklanma yerleri, dağların tepesindeki kutsal kent Macchu Picchu’da mısır yetiştirmek için dağların yamaçlarına oyulmuş teraslara ağzım açık bakarken oldu.

Daha sonra portekiz’in üzüm terasları, babilin asma bahçeleri derken zaman geçti, yine “tamam işte gördük teras neymiş ne değilmiş” ruh hali hakim oldu, ben yine kafamı orada burada eğleştirmeye devam ettim.

Sonra bir gün, Ejderomurgası Pirinç Terasları (Longji Titian [Dragon’s Backbone]) çıktı karşıma.

Çin’in Guilin (Cennet bahçesi- Güzel yer demek) şehrinin az kuzeyinde, 1200lerin başlarından 1600’lerin sonlarına dek “inşaatı” sürmüş, dağlık tepelik bir arazide hayatta kalmaya çalışan Zhuang halkı tarafından, önce kendileri için, daha sonra da hanedanların dayatmalarıyla inanılmaz bir titizlik ve özen ile yüzyıllar içinde şekillendirilmiş Ejderomurgası Terasları [böyle yazınca hafiften Le Guin havası verdi, ondan. :)] yeterince sabırla neler yapılabileceğine muhteşem bir örnek teşkil ediyor.

Yüzyıllardır terasların bakımı ve hasadıyla ilgilenenler, hemen terasların eteğinde yaşayan Ping’am köylüleri.

\

Son zamanlarda turizmin [fotoğrafçılar sağolsun] gelmesiyle beraber dış dünyaya biraz açılan Ping’am da, gelip gidenleri ağırlayabilecek misafir evlerinin inşasıyla köy biraz genişlemiş -ve dolayısıyla köye adımınızı attığınız saniyede ‘yöresel kıyafetlerden verelim’, ‘bakın incik boncuk’ diye etrafınıza doluşan insanlar türemiş- olsa da, halen temel geçim kaynakları tarım. Pirinç dışında domates, biber, baharatlar vs de yetiştirdikleri teraslar, çok zekice düşünülmüş.

Bambu su yolları
Bambudan akuadükler ve borular ile yağan yağmurun tüm teraslara eşit olarak dağıtılması sağlanmış ve her yıl, ilkbaharda sular bambu borulara tüm teraslara dağıtılıyor. Yazın gelişiyle her yer yeşillenen pirinç fidelerinin rengine bürünüyor ve dağları tepeleri dolduran dalga dalga yeşilin arasından, düz suyun yüzeyinde gökyüzünün yansımaları nefes kesici görüntüler sergiliyor.

Sonbaharda hasat sırasında olgunlaşmış pirincin altın-kahverengisi tepeleri kaplarken, kışın yine tüm tepeler dalga dalga beyazlaşıyor.

Bu döngünün etrafına inşa ettikleri hayatlarında -çoğu Zhuang‘lardan oluşan ancak arada Yao milletinden de insanlar barındıran- yöre halkı, hayal edeceğinizden çok daha neşe dolu hayatlar sürüyorlar. Parlak pembeli kırmızılı kıyafetleri ile ortada dolanıp şarkılar söyleyip dans ederek yaşayan yerliler, dış dünyadan, hatta Çin’in kendisinden bile soyutlanmış görünüyorlar.

\
Elbette “aa ne enteresan yerler vaar” diyerekten bölgeye gidenlerin sayısı arttıkça (internet sağolsun) buranın da süreç içinde turizmin yıkıcı etkisinden payını alması (her şeyin fiyatının yükselmesi, yöre insanının daha korumacı dolayısıyla daha agresif hale gelmesi, hatta araya beton binaların dikilmesi, bikaç bar açılması vs) kaçınılmaz görünüyor.

Yine de şimdilik yarı yarıya el değmemiş yerler kategorisinde değerlendirilebilir, muhteşem bir bölge Ejderomurgası terasları.

Benzer etkileyicilikte görüntüleri yine Çin’in Yuanyang bölgesinde ve Filipinler’in Ifuago dağlarına oyulmuş Banaue Pirinç Teraslarında bulabilirsiniz.

içeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: