Meyan kökü dedikleri…
September 21, 2006, 9:39 pm
Filed under: Paylaşım

Tuttum 

Meyan kökü ülkemizde özellikle güneydoğuda şerbeti yapılan bir köktür. çok tatlı ve hafif genzi yakan hafif bir acısı vardır. tatlı tat şeker olmayan bir madde olan glycyrrhizin adlı maddeden gelir, standart sofra şekerinden 30-50 kat daha tatlıdır.

genelde açıkta satılır, oldukça ucuzdur, bir kilo meyan kökü orta boy bir market torbasını doldurabilir. meyan şerbeti bir avuç kadar meyan kökünün bir leğen kadar suya bırakılıp bir gün civarında bekletilmesiyle elde edilir. bu oldukça yoğundur ve içerken mutlaka sulandırılmalıdır. soğuk, buzlu içilmesi tercih edilir.

şerbetin yukarıdaki tarifle hazırlanması zor değil ama oldukça zaman alıcı. 3-4 diğer yöntem bir tutam meyan kökünü alıp 2 lt kadar suyun içinde kaynatılarak hazırlanması. sıcak olması ve soğumasını beklemek dışında bir sakıncası yok bu yöntemin.

kendi başına içilmesinden ayrıca tadından ötürü diğer içeceklerin içine karıştırılabilir. örneğin çay demlerken içine azıcık atılan meyan kökü çayı tatlandırır, benzer denemeler yapılabilir diğer içeceklerle de yapılabilir. çinliler baharat olarak da kullanılıyorlar.

şifalı bitki olarak küçük paketlerde satıldığını bir kaç hafta önce gördüm. artık heryerde bulunabiliyor.

bir çok şifalı bitki kitabında kitabın başından sonuna dek adı geçer bu bitkinin. eski çin tıbbında, geleneksel avrupa tıbbında kullanılmıştır. burda antiviral, anti bakteriyel özelliklerinden söz ediliyor. avrupada öksürüklerde, tütün tatlandırılmasında ve alkollü içeceklerin tatlandırılmasında kullanılmış. çinde ise gençleştirici etkisinden ve ülser tedavisinde yararlanılmış. hintliler ise kabızlık, ülser ve eklem rahatsızlkarı tedavisinde kullanmışlar. burada da çeşitli makalelerin özetleri var. gözüme çarpanları aktarayım: SARS tedavisinde çok etkili olduğu, japonya’da kronik hepatit B tedavisinde kullanılıyormuş ve karaciğerin iyileşmesine yardımcı bir madde olduğu, HIV etkilerine karşı etkili olduğu.

burada da içerdiği maddelerin diş çürümelerine karşı etkilerinden söz ediliyor. UCLA’deki araştırmacılar ağız ve diş bakım ürünlerinde meyan kökünden elde maddelerin kullanılabileceğini belirtiyorlar.

japon hükümeti günlük 200 mg’den fazla glycyrrhizin alınmamasını önermiş. bir çok kaynakta da yüksek dozlarda uzun süre kullanılmasının potasyum azalmasına neden olabileceği söyleniyor. günde 3 bardaktan fazla içilmemeli…

içeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

1 Comment so far
Leave a comment

Pozitif tam sayıların kare kökleri genelde irrasyonel sayılardır. Meyan kökünün karesi alınır mı alınırsa ne olur?

Comment by Eren Kesim
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: