80 tıkla devr-i alem
September 18, 2006, 7:39 pm
Filed under: Paylaşım

80 tıkla dünya turuna çıkıyoruz

Bu yıl doğru düzgün tatil yapamadıysanız ya da uzun zamandır ev iş arası mekik dokuyorsanız sanal da olsa dünya turuna çıkmaya ne dersiniz? gezintimize uzak doğudan, tokyo’da bulunan narita hava limanından başlayalım. tabi her hava limanı bu kadar büyük ve gösterişli değil. ırak’a özgürlük getiren(!) uçakların havalandığı bu tür hava limanları da var. neyse japonya’ya kadar gelmişken fuji yanardağını, parlamento binasını ve japonya’daki en büyük kale olan himeji’yi görmeden gitmeyelim.
çin ve elbette çin deyince ilk akla gelen yapılardan çin seddi, dünyanın en büyük meydanlarından biri tiananmen meydanı. ulusal tiyatro ve Forbidden City çin’de görülmesi gereken yerlerden.
rusya’daki kremlin sarayı, hemen önündeki kızıl meydan deniz altı müzesi ve vyborg kalesi rusya’daki rotamızı oluşturuyor.
hindistan’daki taj mahal, himalaya dağları, hindistan parlamentosu connaught ve hindistan teknoloji enstitüsü gezip görülmesi gereken yerlerden sadece birkaçı.
suudi arabistan’da ilk durağımız mekke, riyad’da bulunan krallık sarayı da suudi arabistanda görülmesi gerken yerlerden.
saddamın sarayı, ırak başkanlık sarayı, osmanlı kalesi ve ebu garip hapishanesi ırak’taki uğrak yerlerimiz arasında.

iran’da ilk olarak vanak meydanına oradanda nükleer tesislere uğruyoruz ve mehrabad havaalanından kalkan uçağımızla türkiye’ye geliyoruz.
türkiye’de önce anıtkabiri ziyaret ediyoruz, taksimden kalkan dolmuşlara binip dolmabahçe’yi ziyaret ediyoruz.
yunanistan gezimiz atina olimpiyat stadından başlıyor, zeus tapınağı kalıntılarıyla devam eden gezimizi akropolis‘te noktalıyoruz.

içeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: