24 ve Türkiye…
September 12, 2006, 8:02 pm
Filed under: Öylesine

Tuttum \

Bu yıl 5 Emmy Ödülü kazanan, cnbce kanalında yayınlanan ve 22dakika.org adlı sitede sık olarak yeralan 24 isimli dizide  türkler terörist. ABD’nin kabusu olan azılı teröristler Türkler’den seçilmiş. Sabah Gazatesi yazarı Yılmaz Özdil bir yazısında dünya’nın heyecanla takip ettiği dizinin öteki yüzü başlığını koyarak konu hakkında bir yazı yazmış.

İzmirli Thomas diye nitelendirdiği, ismi Thomas Sherak olarak anılan bu kişinin Türk vatandaşı olduğunu İzmir doğumlu ama Türkçe bilmediğini ana dilinin Arapça olduğunu ekleyerek yazısına devam ediyor. Dizinin müdavimlerinden olmadığım için söylediklerini ve karakterleri pek anımsayamıyorum ama yazar zaten bilemessiniz bu bölümlerde “türk” ve “türkiye” kelimeleri makaslandı diyor. Dizi takipçileri böyle bölümlere rastladılarmı yoksa hakkatende yazarın dediği gibi makaslandı mı(?) bilemem, ama birkaç siteye baktığımda (bu), (bu) ve (bu) aynı konu üzerine yazılar gördüm. Böyle bir durum var heralde. Biz bunları zaten biliyorduk bu bölümleri gördük gibi birşey çıkarsa o da şaşırtıcı tabi.

Aklıma hemen vasatı geçemese de adından söz etiren Kurtlar Vadisi Irak geldi. Şöyle bir düşünün ne kadar tepki toplamıştı. Belkide bu kadar çok takip edilmesinin tek nedeni o tepkilerdi. Mesela New York Times filmin Amerikan karşıtlığını güçlendirdiğini ileri sürmüş, daha sonra Türkiye ABD Büyükelçisi Nabi Şensoy bunun ABD ile olan ilişkililerimizi bozabileceğini iletmiş sonrasında ABD Genelkurmay Başkanı Peter Pace filmin gerçekleri yansıtmadığını iki ülkenin dost olduğunu ilişkileri etkilemeyeceğini söylemiş, devamında filmi ABD karşıtı olarak yorumlayan Amerikalılar ise, Kurtlar vadisi Irak’ta yeralan Bily Zane ve Gary Busey‘i hain ilan etmişti.

Detayına girmiyorum ama özgürlük ülkesi budur yani. Yılmaz Özdil’in söylediği şu şöze katılmamak elde değil. “Biz Türkleri” Arapça konuşan” ve “ABD’yi hedef alan azılı teröristler” olarak gösteren “24” isimli dizi, 5 dalda Emmy aldı”. Gerçekten bizi bu şekilde tanıtabilmek için ellerinden geleni yapılıyorlar. Çok değil yaklaşık 2 hafta önce izlediğim komedi polisiye türü olan “The Man” adlı film geldi aklıma. Türk kelimesi birçok yerde geçiyordu.Amerikan Pastası serisinden tanığımız arkadaş baba rolünü oynayan Eugene Levy adlı aktör görünüşü ve daha önce Türkiye’ye gezi düzenlemesi sebebiyle film boyunca türk lakabıyla anılıyordu. Neresi benziyosa bakın bakalım fotoya Türkler’den çok kimleri andırıyor acaba(!)

Herneyse sadece bununla sınırlı kalmıyor filmin bir sahnesindede bir taksici var, garip bir ismi var “Bedvediye” ve tahmin edin nereli? Tabiiki Türkiye, ayrıca adam taksiciydi di mi teyibi de açıktı fondan da hafif hafif arap ezgileriyle dolu bir şarkı kulağa çalınıyordu. Buna benzer olayların bu filmle sınırlı kalmadığını biliyorum ve eminim şu an şöyle bir düşünürseniz aynı temayı başka filmlerde de sıkça gördüğünüzü anımsarsınız. Amerika bunu her zaman yapıyor. Örnekler çoğaltılabilir. Sonuç olarak danışmak isterim tüm bunlar olurken, olmaz öyle şey bu bir dizidir gerçekle hiçbir alakası yoktur deyip geçelim mi(?)

Spacer

İçeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: