Selfmade: Bruce davidson
August 27, 2006, 10:13 pm
Filed under: Fotoğraf

Tuttum

al pacino, nyc, 2002, bruce davidson

1933 yılında illinois, amerika’da polonyalı bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen davidson‘ın fotoğrafla ilk tanışması bir arkadaşının karanlık odasında olur. biriktirdiği paralarla kendisine falcon 127 ve geliştirme ekipmanları alıp kendi karanlık odasını kurar. çalıştığı dükkanda tanıştığı al cox isimli fotoğrafçı sayesinde rollieflex kullanmasını ve renkli baskıyı öğrenir. üvey babasının aldığı agrandizör ile yeni bir karanlık oda kuran davidson üvey babasının makinesi kodak medalist ile kendisi sokağa atar ve insanları görüntüler.

brooklyn gang, 1959, bruce davidson
brooklyn gang, 1959, bruce davidson

okulla arası pek iyi olmayan davidson 1949 senesinde kodak liselerarası ulusal fotoğraf yarışmasında birincilik ödülü alır. bunun üzerine üvey babası rochester institute of technology‘de sınamalı öğrenci olarak eğitim görmesini sağlar ilk dönem notlarının üzerine okulda kalmasına karar verilen davidson bu sırada contax marka bir makine edinir, bresson‘a olan hayranlığı ise decisive moment adlı kitabıyla olur. okulu bitirdikten sonra eastman kodak stüdyolarında çalışma teklifi alan fotoğrafçı new york’ta çalışmaya başlar, iş hayatının sıkıcılığı nedeniyle yale universitesi tasarım bölümüne başvurur. 1954 yılında okula kabul edilen davidson akademik ortam nedeniyle tekrar sokaklara dönmek ister ve leica m3 satın alır. bununla okulun futbol takımını herşeyiyle çeker ve life mecmuasına yollar. bu sırada askere alınan davidson okul takımı için yaptığı projesine askerliği sırasında askerleri konu alarak devam eder. 1957 yılında askerliğinin geri kalan kısmını tamamlaması için gönderildiği paris’te henri cartier bresson ile tanışır. askerlik görevinden sonra amerikaya döner ve life mecmuası için çalışmaya başlar. 1958 yılında üye olarak magnum photos‘a katılır.

brooklyn gang, 1959, bruce davidson
brooklyn gang, 1959, bruce davidson

1959 yılında “jokers” isimli bir çete ile temas kurar ve onları fotoğraflar, bu işi life tarafından kabul edilmez ama esquire tarafından yayımlanır. bu işiyle vogue mecmuasından moda fotoğrafları çekmesi için teklif alır. 1961-1966 yılları arasında ırkçılık karşıtı ayaklanmaları konu alan çalışmalar yapar ve moda fotoğrafçlığından uzaklaşır ve 1964 yılında vogue’dan ayrılır. 1966 yılında evlenir ve 4×5 makinesiyle doğu harlem’de bulunan 100. doğu caddesini çekmeye başlar. 1970’li yıllarda siyah beyaz fotoğrafın durağanlığından daha fazla bir şeyler isteyen davidson 16mm’lik bir kamerayla belgesel bir film çekmeye başlar. bu sırada set fotoğrafçısı olarak michelangelo antonioni‘nin zabriskie point adlı filminde çalışır. kendiside belgesel film çekmeye devam eder ve bu filmlerle ödüller alır. 1976 yılında maddi nedenlerden ötürü tanıtım fotoğraçılığına yönelir.

subway, nyc, 1980, bruce davidson
subway, nyc, 1980, bruce davidson

1981 yılında bütün anlaşmalarını geri bırakarak ny metrosu üzerine çalışır, bu çalışmaları 1986 yılında international center of photography ‘de sergilenir. 1991 yılında panoromik bir makine edinir ve central park‘ı fotoğraflar, 1995 yılında kitaplaştırır.

central park, nyc, 1992, bruce davidson
central park, nyc, 1992, bruce davidson

bruce davidson hala new york’ta yaşamakta ve çalışmalarını sürdürmekte.

İçeriği beğenseniz de beğenmeseniz de   

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: