idolik matematikçi Perelman
August 27, 2006, 10:21 pm
Filed under: Biliyormuydun?

Grigory Perelman 3 yıl önce ünlü bir matematik problemi olan Poincaré conjecture problemini (dualitesi) çözdüğünü açıklamış. Konuyla ilgili internette birkaç sayfa karayalan ve Amerika’da bir dizi konferans veren Perelman Rusya’ya dönmüş. Bundan sonra geçen sürede, matematikçiler Perelman’ın çözümü üstünde kafa patlatmışlar. NY Times gecen hafta içinde, matematikçilerin sonunda çözümü incelemeyi bitirip toplam 1000 sayfayı bulan yayın yaparak problemin tüm ispatını yapmış oldukarını duyurdu.

\
Bu gelişmeler üzerine, Perelman 1 milyon dolarlık Millennium Ödülüne layık görülmüş. Fakat sorun o ki Rus matematikçinin ödülü almaya gidip gitmeyeceği belli değil. Sydney Morning Herald gazetesinin haberine göre Perelman geçen hafta kendisi ile yapılan bir röportajda kendisinin bu ilgiyi haketmediğini, ağzından çıkan hiçbir sözün hiçbir önem taşımadığını söylemiş. Basının kendisi ile ilgilenmemesi gerektiğini, kendisinin okuyucular için ilgi çekici biri olmadığını söylemiş. Gazetenin haberi, Perelman’ın St Petersburg Steklov Matematik Enstitüsü tarafından üye seçilmemesinin bilim adamının özgüvenini yaraladığından bahsetmiş.

Aralıktan beri işşiz olan ve annesi ile $74’lık aylık ile yasayan Perelman’ın 1 milyon dolarlık ödülde de gözü olmadığı anlaşılıyor. Belki de parada pulda, şanda şöhrette gözü olsaydı zaten bulgularını sadece internetin bir köşesinde yayınlamaz ve sonrada ortadan kaybolmazdı…

İçeriği beğenseniz de beğenmeseniz de

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: