Fındık meselesi…,
August 8, 2006, 10:01 pm
Filed under: Öylesine, Biliyormuydun?

Tuttum 

En acı haberleri bile magazin şeklinde verebilmeyi başarabilen çok izlenen kanallarımızın haber bültenlerinde son günlerinde gördüğümüz bir kötü haber de fındıkla ilgili. Fındık deyince akla “aganigi“nin geldiğinin farkındayım. Fındık üreticisinin şu günlerdeki durumu da pek bir “naganigi” olduğunu yazayım istedim. Peki bunun neresi keşif? Şu rakam 1.874.495.771. Amerikan doları cinsinden ülkemizden yapılan 2005 yılı ihracat miktarı. Bu adrestende görülebileceği gibi son üç yıl yapılan ihracat miktarı ondan önceki 10 yıla bedel. İGEMEnin raporu için de buradan yararlanabilirsiniz.
2004-2005 sezonunda fındık ihracatı %80 artarak tüm rekorları alt üst etmiş…. Bu bu 1.874.495.771 rakamı türkiyedeki bütün tarım ürünleri ihracatı olan 3.221.500.000 rakamının % 58 ine denk geliyor.
Yani Koyu harflerle yazmak gerekirse fındık ihracatı, bütün tarım ürünleri ihracatının yarısından fazla.
Eee diyeceksiniz bunun neresi kötü haber.
Kötü haber olan artık fındık fiyatının 7 ytlden 2.3 ytlye düşmesi. Ve bu fiyatın ihracata da aynen yansıyacağı. Yani bu sene ülkemizi ihracatının fındık fiyatları yüzünden 1 milyar dolar kadar daha az olması demektir. Ha birde eylem yapan fındık üreticisinin samsun ordu yolunun kesilmesiyle, yolda kalan 80km lik kuyruk bekleyenlerin kızgınlığı var. E fındık üreticisinin kızgınlığını yazmıyorum bile çünkü, fındık birliğinin bu sene alım yapmayacağını açıklaması fiyatların zaten maliyetlerin altında kalması 8 ay önce fındıkla iftihar eden hükümetin ise zoru görünce topu fiskobirliğe atması onları hayli kızdırmış olacağı ortada.

Aldığı fındığın parasını ödemeye para bulamayan fiskobirlik ancak bankalardan kredi alma taleplerini hükümetin baskısı ile geri çevrildiğini bildiriyorlar. E hükümette bunu yaklaşık 8 aydır yalanlamıyor. Bir de ülkenin en büyük fındık tüccarı Sn Zapsu’da başbakanın baş danışmanı olunca hükümetimizin çözümünü(!) de haberlerde dinledik.

İçeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

2 Comments so far
Leave a comment

…”Aldığı fındığın parasını ödemeye para bulamayan fiskobirlik”…

Kime inanalım şimdi? Diğer taraftan da fiskobirlik çiftçiye borcunu ödeyeceğine lüks binalar inşaa ettirip üniversitelere kiraya veriyormuş senin işin bu mu diye kızıyorlar!!!

Comment by hortlama

Kızmak sorunu çözmüyor ki, Hayır hep beraber kızıyor, Çelişkileri görüyor anlam veremiyoruz ne değişiyor ki?

Comment by bora
Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: