Sarı Sandalye Projesi
July 14, 2006, 9:40 am
Filed under: Biliyormuydun?

Tuttum

yellow chair project

Tom Jenkins ve Anab Jain‘in ISEA Elektronik Sanat Festivali Bienali için hazırladıkları “Yellow Chair” projesi, evlerdeki kablosuz bağlantıları, yakın çevre için yaşayan bir komünote aracı haline getirmeyi amaçlıyor.

Anab, Wi-Fi bağlantısını paylaşıma açarak, evinin önüne sarı bir sandalye yerleştirmiş ve hemen üstüne: “Wi-Fi bağlantımı komşularımla ve yoldan geçenlerle paylaşıyorum. Sarı sandalyeden ücretsiz olarak ağa bağlanabilirsiniz.” yazmış.

Fiziki ya da elektronik olarak insanlar arasında yakınlaşma ve ortak bir alan yaratma fikrini başarıyla uygulayan bu ikili, Sarı Sandalye Hikayeleri adında 8 dk.lık bir film ve konuyla ilgili bir de kitap hazırlamışlar.

Ağustos ayında San Jose‘de yapılacak ISEA’da “İnteraktif Şehir” konulu konferansta konuşmacı olacak Anab ve Tom’un amacı bu projeyi daha da yaygınlaştırmak. Bunun için Craiglist‘e bir ilan bırakarak, San Jose’de Wi-Fi ağlarını paylaşacak gönüllüler aramışlar.

Unesco tarafından da ödüllendirilen “Yellow Chair Project” ile ilgili gelişmeleri “Yellow Chair San Jose” blog sitesinden takip edebilirsiniz.

İçeriği beğenseniz de beğenmeseniz de  

Advertisements

Leave a Comment so far
Leave a commentLeave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s%d bloggers like this: